Strona główna

wtorek, 20 grudnia 2011

Świat według Garpa - streszczenie

Streszczenie pierwotnie opublikowałem w serwisie shvoong.

Powieść Johna Irvinga opowiada o życiu i twórczości fikcyjnego pisarza S.T. Garpa, będąca zdaniem krytyków autoparodią literackiego rozwoju samego autora. Na początku książki poznajemy matkę Garpa, niejaką Jenny Fields, wielce szanowną, dumną i kompletnie nie rozumianą przez swoje otoczenie personę, podejrzewaną najzupełniej niesłusznie o daleko posuniętą swobodę obyczajów. Wśród scenek z jej życia przedstawianych wyrywkowo przez autora znajduje się m.in. malowniczy opis poczęcia jej jedynego syna. Oto dumna pielęgniarka Jenny, powodowana wyłącznie zewem macierzyństwa, ujeżdża jednego ze swoich ulubionych pacjentów, starszego technika Garpa, niegdyś strzelca pokładowego, a obecnie roślinkę w zaawansowanym stadium rozkładu (aczkolwiek ze zdrowym jeszcze korzeniem).

Od stopnia i nazwiska ojca dziecka Jenny nazywa swojego syna S.T. Garp. Życie młodego Garpa śledzimy od najmłodszych lat. Pierwsze kroki, pierwsze psoty, pierwsze próby literackie, pierwsze doświadczenia seksualne, pierwsze sukcesy sportowe na polu zapasów, itd. Gdy w wieku 18 lat Garp wyjeżdża z matką do Wiednia, natchniona atmosferą miasta Jenny pisze swoją pierwszą, autobiograficzną powieść, która w krótkim czasie przyniesie jej niebywały sukces i stanie się biblią feministek oraz różnych odłamów nurtu feministycznego.

Tam powstaje również pierwsze nadające się do publikacji opowiadanie młodego Garpa "Pensjonat Grillparzer", którego kompletna treść zostaje nam przedstawiona na kartach powieści (kontroler jakości hoteli wizytuje incognito wraz z całą rodziną - z żoną, dziećmi i matką - pensjonat, w którym dzieją się dziwne rzeczy...). W toku książki jeszcze kilkukrotnie Irving zdecyduje się zaprezentować nam literackie dokonania swojego bohatera, będące jednak w odróżnieniu od groteskowego, lekko fantastycznego „Pensjonatu” przesycone realną, osadzoną w rzeczywistości makabrą i seksem.

Po jakimś czasie Jenny i Garp wracają do Stanów. Młody pisarz żeni się z przyjaciółką z lat dziecinnych, córką trenera zapasów o imieniu Helen, a Jenny zostaje obwołana niepisanym przywódcą feministek. Życie Garpa niczym kiepski sitcom obfituje w nieprawdopodobne wręcz przypadki, zaprawione jednak bardziej goryczą niż śmiechem. Garp pisze, zdradza, jest zdradzany. Zostaje ojcem dwójki chłopców, z których młodszy, Walt, ginie w wypadku, gdy samochód prowadzony przez Garpa zderza się ze stojącym na poboczu Buickiem kochanka Helen, którego członek (kochanka, nie Buicka) akurat w tej chwili znajdował się w jej ustach, więc od tej pory był już trochę krótszy.

Mimo to Garp i Helen pozostają małżeństwem i z czasem zostają rodzicami córeczki, która na cześć swojej babki otrzymała imię Jenny. Natomiast matka Garpa ginie podczas wiecu, zastrzelona przez sfrustrowanego przeciwnika feministek. Podobny los spotyka kilka lat póżniej 33 letniego Garpa, który swoimi wypowiedziami na łamach prasy naraził się tzw. jamesjankom, czyli kobietom obcinającym sobie język na znak protestu przeciwko dominacji mężczyzn. Zabójczynią Garpa okazuje się być Bainbridge, młodsza siostra Cushie pierwszej partnerki seksualnej pisarza, obwiniająca go m.in. za jej śmierć. Na ostatnich stronach książki poznajemy w skrócie dalsze losy niemal wszystkich ważniejszych bohaterów, jacy przewinęli się w powieści, włącznie z okolicznościami ich śmierci.

Źródło: shvoong