Strona główna

sobota, 11 sierpnia 2012

"Gamemastering", czyli mistrzowanie według Briana

Doprawdy nie wiem, od czego zacząć. Jakby nie patrzeć, muszę odsłonić karty. Może tak: 24 sierpnia Warszawę odwiedzi bardzo sympatyczny i doświadczony erpegowiec Brian Jamison. Wielu z Was zapewne wie, kto zacz i ci mogą od biedy przejść do ostatniego akapitu. Dla pozostałych kilka słów wyjaśnienia.

Wśród rozlicznych życiowych dokonań Briana znajduje się znakomity podręcznik mistrzowania, pt. "Gamemastering", dostępny w darmowej wersji pdf oraz płatnej papierowej (więcej szczegółów na stronie domowej projektu). Jest to w zasadzie kompletny poradnik, wtajemniczający w arkana sztuki prowadzenia gry fabularnej od A do Z, czyli od wyboru konwencji poczynając, poprzez przygotowanie scenariusza, na prowadzeniu sesji kończąc, że tak bardzo ogólnie ujmę. Podręcznik ten prezentuje pewien określony sposób grania, wypracowany przez autora w trakcie wieloletniej zabawy w RPG, jednak idee, które przekazuje, są często bardzo uniwersalne lub przynajmniej inspirujące do własnego, twórczego przetwarzania. Ponadto Brian pisze ze swadą i bardzo przyjemnie się go czyta. Przypuszczam, że najbardziej przydatny jest ten podręcznik dla początkujących mistrzów gry, niemniej mi się czytało go całkiem przyjemnie a co więcej, uzyskawszy zgodę autora, zacząłem go tłumaczyć - początkowo z zamiarem publikacji wybranych fragmentów na blogu, jednak z czasem zacząłem skłaniać się ku wydaniu całości (choć jedno nie wyklucza drugiego).*

Briana można również nazwać twórcą dość oryginalnego, wiekowego już (1997), działającego w środowisku 3D MMORPG pt. "Underlight", który do dziś ma swoich fanów, starających się od kilku lat wskrzesić tytuł. Nic dziwnego, bo wiele spośród wypracowanych na potrzeby tej gry rozwiązań i zastosowanych idei (rozwój postaci i interakcja stawiana wyżej niż walka, możliwość kształtowania świata gry przez graczy i inne) zostało na wiele lat zapomnianych a dzisiaj stają się sercem wielu kasowych przebojów. Sam akurat tej gry nie znam, ale piszę o niej, żeby przybliżyć sylwetkę naszego gościa.

No właśnie. Pomysł jest, żeby się wspólnie spotkać taką, za przeproszeniem, zerpedziałą grupką na jakimś browarku, czy coś. Mam na myśli tego rodzaju spotkanie, jakie ostatnio udanie zorganizował kbender. Termin to 24 sierpnia, piątek wieczór. Prośba o informację, kto byłby zainteresowany, propozycje miejsca, etc. Nie upieram się jednak na siłę przy takiej formule. Jeśli macie jakieś inne pomysły na podjęcie Briana, to piszcie proszę.

*Tu uwaga do kbendera. Pamiętasz, jak pisałem ostatnio pod twoją notką o przygotowywaniu sesji: "jest bardzo dobra literatura na temat, jak zrobić, żeby się nie narobić."? No więc właśnie "Gamemastering" miałem na myśli (uwaga, jest więcej niż jedna książka o tym tytule!).

wtorek, 7 sierpnia 2012

Cthulhu czytuje Google News

Człowiek myślał, że jest oblatany w tych internetach, a jak parę dni temu coś odkrył, to do dzisiaj banana z ryja nie może zetrzeć. Dlatego postanowiłem podzielić się z wami mym znaleziskiem, mając nadzieję, że to nie suchar, którego onegdaj przeoczyłem. Rozchodzi się o to, jak można uatrakcyjnić sesje toczone w czasach drukowanej prasy, jak to ma miejsce na ten przykład w Zewie Cthulhu.

Jako że jeden obraz wart jest tysiąc słów, toteż zaprezentuję, o co się rozchodzi, za pomocą obrazkowego tutoriala z przykładami.

1. Wejdź na stronę news.google.com (to ważne, żeby nie .pl). Może być konieczne wylogowanie się z konta Google.

2. Za pomocą listy rozwijanej zmień kraj, na ten przykład wybierz U.S.

3. W polu wyszukiwania wpisz pożądany motyw, jak na przykład "mysterious death" lub cokolwiek innego inspirującego lub potrzebnego w danym momencie i uruchom wyszukiwanie.

4. W menu po lewej stronie znajduje się możliwość filtrowania wyników do wybranego przedziału czasowego. W naszym przykładzie zawęziliśmy do lat 1915-1925. Wybór zatwierdź klikając przycisk "Search".

5. Sprawdź wyniki, które Cię zainteresują. Poniżej zrzuty tego, co kryje się za trzema spośród kilku pierwszych linków.



6. Zwróć uwagę, że to nie są zazwyczaj pojedyncze artykuły, czy strony - to są całe gazety, które możesz wydrukować i zapodać badaczom tajemnic, jeśli chcesz pogłębić klimat!

7. Procedurę powtórz dla U.K., lata 1890-1899. :) Eksperymentuj z wyszukiwanymi frazami

8. Jeśli znajdziesz coś interesującego nadaj, proszę, namiar w komentarzu pod notką.

9. Wznoś modły do Yog Googlotha, żeby cię oszczędził, kiedy już gwiazdy będą w porządku!