Strona główna

niedziela, 25 września 2011

Galopujące tempo zmian w Dokumentach Google

Niedawno pisałem o wybranych nowościach w Dokumentach Google (tu o funkcji subtotal a tu o dostępie tylko do komentowania), a tymczasem doszły kolejne, warte wzmianki.

W Arkuszach rozbudowano możliwość scalania komórek - teraz można już scalać nie tylko w poziomie, ale także w pionie. Osobiście uważam, że scalanie w czterech przypadkach na pięć przynosi więcej szkody niż pożytku, ale wiem, że wiele osób lubi z tego korzystać.

Kolejną nowością jest wsparcie importu i eksportu tabel przestawnych pomiędzy Excelem a Arkuszami Google. Tabele przestawne to narzędzie niezwykle potężne a jednocześnie niesamowicie proste w użyciu, więc tych, którzy nie wiedzą, o co chodzi, gorąco zachęcam przy tej okazji do zgłębienia tematu.

Ostatnią rzeczą, o której chcę napisać, jest rozbudowanie możliwości opcji wklej specjalnie, co nota bene najbardziej mnie cieszy. Nowe warianty wklejania to: tylko formuły, cała zawartość komórek wyjąwszy obramowanie, tylko sprawdzanie poprawności danych lub tylko formatowanie warunkowe. Dobrać się do specjalnego wklejania można poprzez menu Edycja.

Dzisiaj bez przykładów i rysunków, ale mam nadzieję, że i tak przydatnie.